Tyrimai

Klinikoje modernia medicinos įranga atliksime įvairius laboratorinius ir instrumentiniai tyrimus, kurie padės tiksliai nustatyti Jūsų ligos diagnozę ir parinkti tinkamą gydymą.

Nemokami laboratoriniai tyrimai (priskiriami šeimos gydytojo kompetencijai)
Instrumentiniai tyrimai
Laboratoriniai tyrimai

Pasiruošimas slapto kraujavimo testui išmatose (IFOB testas)

Atliekant slapto kraujavimo testą (IFOBT), nustatomas slaptas kraujavimas iš storojo žarnyno tiriant išmatas. Radus teigiamą IFOBT rekomenduojama atlikti storojo žarnyno ištyrimą endoskopiškai (kolonoskopiją) ir nustatyti tikslią diagnozę.IFOBT gali būti teigiamas esant vidurių užkietėjimui (įplėšos), hemorojui, sergant lėtinėmis ir ūminėmis žarnyno ligomis, po pilvo organų operacijų, storojo žarnyno vėžiui, polipams ir kt. Būtina informuoti gydytoją, procedūrinio kabineto slaugytoją apie esamas ligas ir kraujo krešumui mažinti vartojamus vaistus.

 Svarbu teisingai surinkti ir pristatyti išmatas laboratoriniam ištyrimui:

  • 7 dienas prieš tyrimą nevartokite aspirino ir kitų vaistų nuo skausmo, žvakučių į tiesiąją žarną, klizmų, laisvinamųjų vaistų.
  • 2 dienas prieš tyrimą nevartokite raudonos mėsos (jautienos, žvėrienos, kepenų), vitamino C.
  • Įsigykite sterilų tyrimų indelį vaistinėje, prieš naudojimą laikykite kambario temperatūroje.
  • Pasituštinkite į švarią, sausą ir neužterštą šlapimu tarą. Paimkite išmatų mėginį mentele iš 5-6 skirtingų išmatų turinio vietų ir įdėkite į tyrimų indelį.  Tyrimui pakanka 20 gramų dydžio išmatų kiekio.
  • Paėmę tiriamosios medžiagos, indelį sandariai užsukite, ant indelio aiškiai užrašykite vardą ,pavardę, gimimo datą, mėginio paėmimo datą.
  • Laikykite indelį vėsioje vietoje, ne ant tiesioginių saulės spindulių. .
  • Pristatykite indelį su ėminiu  į procedūrinį kabinetą per 24 val. nuo paėmimo.

Pastaba: netinkamas pasiruošimas, surinkimas ir išmatų pristatymas, iškreipia tyrimo rezultatus. Jei nebuvo laikomasi šių rekomendacijų gali būti, kad tyrimą reikės pakartoti. 


 Šlapimo tyrimo paėmimas

Šlapimo tyrimas/pasėlis atliekamas norint identifikuoti bakterijas sukeliančias šlapimo takų infekciją arba ištirti šlapimo sudėtį Išoriniuose lytiniuose organuose bei odoje yra mikrobų, kurie gali užteršti pasėliui imamą šlapimo porciją ir sąlygoti nepatikimus tyrimo rezultatus.Todėl svarbu teisingai susirinkti šlapimą.

Švariai nusiplauti rankas šiltu vandeniu ir muilu. Po to keletą kartų su muilu  apsiplauti  lytinius organus: vyrams atitraukus apyvarpę, moterims-praskėtus lytines lūpas. Muilo likučius kruopščiai nuplauti šiltu vandeniu.

  • Nusausinti išorinius lytinius organus švaria vienkartine servetėle (moterims braukiant iš priekio atgal).
  • Šlapimas renkamas tik į sterilų, vienkartinį indelį, kurį galite įsigyti vaistinėje.
  • Pradinė šlapimo porcija nenaudojama ir pradžioje pasišlapinkite į tualetą.
  • Tyrimui imama rytinio (pirmas šlapimas iš po nakties) šlapimo vidurinė porcija ir ne mažiau 30 – 50 ml. Indelio kraštų nepriliesti prie lytinių organų. Indelį pirmiausia užsukti, neliečiant dangtelio vidinės pusės rankomis ir tik tada nušluostyti šlapimo likučius.
  • Ant šlapimo indelio užrašyti vardą, pavardę, gimimo metus, paėmimo datą ir tą pačią dieną pristatyti į procedūrinį kabinetą.

Pastaba: netinkamas pasiruošimas, šlapimo surinkimas ne pagal nurodytas rekomendacijas, šlapimas pristatytas ne steriliame indelyje,  iškreipia tyrimo rezultatus ir gali būti, kad tyrimą reikės pakartoti.


 Pasiruošimas kraujo laboratoriniams tyrimams 

  • 12 valandų nieko nevalgykite, negerkite sulčių, kavos, arbatos ar kitų gėrimų. Gerkite tik vandenį.
  • Likus 2 dienų iki tyrimo, mažiau valgykite riebaus ir kepto maisto, nevartokite alkoholio.
  • Dvi valandas iki tyrimo nerūkykite.
  • Fermentų ir hormonų kiekio kraujyje tyrimus atlikite iki 10 val. ryto.
  • Venkite kaitinimosi saulėje, fizinio krūvio, nesportuokite ir venkite streso.
  • Prieš PSA (prostatos specifinis antigenas) tyrimą, negalima atlikti žarnyno instrumentinių, veloergometrinio tyrimų, prostatos biopsijos, 3 paras nevažiuoti dviračiu, sportuoti ar  sunkiai fiziškai dirbti.
  • 2-3 paras  iki   PSA kraujo tyrimo paėmimo būtina susilaikyti nuo lytinių santykių.
  • Moterims ruošiantis lytinių hormonų tyrimui, reikia nurodyti ciklo fazę ir vadovautis savo gydytojo rekomendacijomis, kurią ciklo dieną reikia atlikti tyrimus.

Tiriantis dėl infekcijų, reikia atsižvelgti į infekcijos raidos stadiją ir imuniteto būklę, todėl rekomenduojama pasikonsultuoti dėl tyrimų pasirinkimo kiekvienu atveju su gydančiu gydytoju. Gavus neigiamą tyrimų rezultatą, dar negalima garantuoti, kad infekcijos nėra. Jeigu laboratorinių tyrimų rezultatai priverčia abejoti, tikslinga po 3-5 dienų tyrimus atlikti pakartotinai, spręsti dėl kitų tyrimų tikslingumo.

Tiriant kraujavimo/ krešėjimo tyrimus informuokite, jei vartojate  kraujo krešumą mažinančius vaistus.


Dėkojame, kad rūpinatės savo sveikata. UAB Telšių šeimos sveikatos centras – Jūsų šeimos centras.